bip AA+A++
Deklaracja dostępności

Informacje

» Informacje

 

ATUTY „DZIESIĄTKI”

Szkoła Podstawowa nr 10 to jedyna w Krośnie - i jedna z niewielu na Podkarpaciu - Budząca się szkoła, szkoła w drodze. Co to oznacza? Pracujący w niej nauczyciele dostrzegają potrzebę wprowadzania oddolnych zmian, dzięki którym to dziecko i jego potrzeby są w szkole najważniejsze - a nie wyniki. Oczywiście, bardzo ważny jest poziom nauczania - dokładamy wszelkich starań, by czas spędzony w szkole był wykorzystany efektywnie, aby to podczas lekcji - w działaniu - dzieci zdobywały wiedzę i by nauka była przyjemnością. W szkole realizowana jest innowacja organizacyjna Szkoła odNOWA, która polega na tym, że staramy się uczyć w blokach edukacyjnych, poprzez działanie – a nie tylko w teorii, rezygnujemy z zadań na weekendy, odciążamy plecaki uczniów a zajmujemy głowy. Jeśli chcecie poznać atuty „Dziesiątki”, zapraszamy w krótką podroż, która pokaże, w jaki sposób szkoła przygotowała się do niełatwego zadania sprostania wielkim potrzebom wszystkich uczniów.

 

 

PRZYSTANEK 1, „GODZINA PRZYJAZDU”: 8.00

O tym czasie rozpoczynają się lekcje. Dzieci zawsze uczą się na pierwszą zmianę, gdyż w godzinach przedpołudniowych mają największe możliwości przyswajania wiedzy, rozpiera je energia, nie czują się zmęczone. Przyprowadzane przez rodziców lub dziadków odbierane są przez nauczyciela, który czeka na nie w szatni. Gwarantujemy system jednozmianowy wszystkim uczniom.

 

PRZYSTANEK 2, „PODRÓŻ KORYTARZEM”

Rodzice nie muszą się obawiać, że młodsze dzieci na przerwie zginą w tłumie starszych od siebie uczniów, ponieważ najmłodsi mają wydzielone zaciszne, niezwykle kolorowe skrzydło szkoły, tuż obok świetlicy. W gronie rówieśników mogą się tam pobawić lub odpocząć na ustawionych przy ścianach ławeczkach. Zawsze są bezpieczne dzięki działającemu w szkole monitoringowi i czujnemu oku dyżurujących nauczycieli. Starsi uczniowie przebywają na II piętrze, gdzie mogą usiąść na ławeczkach, by porozmawiać z kolegami lub aktywnie spędzić przerwę grając w tenisa stołowego. Mogą też skorzystać z zasobów szkolnej biblioteki.

 

PRZYSTANEK 3, „SALE LEKCYJNE”

Klasy najmłodszych zachwycają bajecznymi kolorami, we wszystkich położono piękne, wielobarwne wykładziny. Sale są dodatkowo wyposażone w nowoczesne, kolorowe mebelki: szafki, półki, ławeczki i krzesełka. Dzieci w szafkach przechowują podręczniki i przybory szkolne. Starsi uczniowie korzystają z nowoczesnych pracowni językowych, pracowni biologicznej i chemicznej, które powstały w ramach projektu „Moja wiedza, moja przyszłość”, mobilnej pracowni komputerowej z 30 laptopami dla uczniów, pracowni informatycznej, Laboratorium Przyszłości, wi-fi, tablic interaktywnych, wizualizerów, boiska wielofunkcyjnego z kortem tenisowym, pełnowymiarowej sali gimnastycznej, sali wyciszeń i terapii oraz gabinetu rehabilitacji ruchowej. Nasza szkoła jest wyposażona na miarę XXI wieku.

 

PRZYSTANEK 4, „PLACE ZABAW”

Przed szkołą znajduje się nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych, od strony osiedla Tysiąclecia zaś mieści się piękny kolorowy plac zabaw dla dzieci „Radosna szkoła”, na którym znajdują się huśtawki, karuzela, tor przeszkód, trap z przeplotniami, itp. Chętnie korzystają z niego dzieci z edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniowie objęci opieką świetlicową. Także w soboty i niedziele można tam spotkać maluchy mieszkające na naszym osiedlu, które bawią się ze swoimi rodzicami.

 

PRZYSTANEK 5, „POSIŁKI”

„Dziesiątkę” wyróżnia fakt, że w szkole funkcjonuje stołówka z kuchnią, która serwuje smaczne i zdrowe posiłki, przygotowywane na miejscu. Ponadto cztery razy w tygodniu uczniowie dostają mleko lub jogurty i owoce, w ramach umowy podpisanej przez szkołę z Agencją Rynku Rolnego. Uczniowie z rodzin o najniższych dochodach mogą korzystać z refundowanych obiadów. Szkolny sklepik oferuje zdrowe i smaczne kanapki, owoce, jogurty i inne przekąski.

 

PRZYSTANEK 6, „ZAJĘCIA DODATKOWE”

Dzieci mogą rozwijać kompetencje językowe. Oprócz obowiązkowego języka angielskiego mają możliwość już od najmłodszych lat poznawać język niemiecki i hiszpański. Uczą się robotyki i programowania w nowoczesnym Laboratorium Przyszłości, a na zajęciach plastycznych i muzycznych rozwijają swoje artystyczne pasje. Zajęcia dodatkowe prowadzone są w formie zabawy, w niewielkich grupach, przez nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami najmłodszymi. Szkoła dba też o zdrowy rozwój ruchowy dzieci, organizując dla nich zajęcia sportowe. Starsi uczniowie po lekcjach działają w Samorządzie Uczniowskim, uczą się zasad ekologii, aktywnie uczestniczą w akcjach charytatywnych, wyjeżdżają na rajdy szlakami turystycznymi, malują, śpiewają, tańczą, recytują, grają w piłkę nożną, tenisa stołowego.

 

PRZYSTANEK 7, „POMOC”

Przez cały czas nad zdrowiem dzieci czuwa też pielęgniarka. W szkole odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dbamy o to, by wszyscy nasi uczniowie mieli równe szanse, dlatego prowadzimy zespoły dydaktyczno – wyrównawcze. Szkoła oferuje zajęcia wspomagające rozwój dzieci prowadzone przez specjalistów z zakresu: logopedii i neurologopedii, oligofrenopedagogiki, terapii ręki, gimnastyki korekcyjnej, terapii pedagogicznej, spektrum autyzmu, zespołu Aspergera, integracji sensorycznej oraz tyflo - i surdopedagogiki. W szkole zatrudniony jest także psycholog.

 

PRZYSTANEK 8, „GODZINA ODJAZDU”

11.30 lub 12.30…zazwyczaj o tej porze kończą lekcje dzieci najmłodsze. Pełne emocji, z nowymi wiadomościami pędzą na spotkanie stęsknionych rodziców czy dziadków lub – jeśli ci pracują – zatrzymują się na kolejnym przystanku… Starsi uczniowie kończą zajęcia zdecydowanie później, gdyż chętnie korzystają z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych.

 

PRZYSTANEK 9, „OPIEKA ŚWIETLICOWA”

Na poziomie edukacji wczesnoszkolnej znajduje się świetlica. Jest ona przeznaczona dla dzieci klas I – III. Zawsze jednak każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, więc w świetlicy można spotkać także uczniów nieco starszych lub takich, których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo. Najważniejsze jest dla nas dobro dziecka! Świetlica szkolna ma wydzieloną osobną część do zabawy i osobną do nauki. Dzieci mogą tu korzystać nie tylko z telewizora i kina domowego, ale również z interaktywnego urządzenia projekcyjnego „Magiczny dywan”. Świetlica czynna jest od godziny 7.00 do 16.00.

 

Zapraszamy do nas. Przyjdźcie, zobaczcie, poznajcie… zostańcie z nami, bo…

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO „DZIESIĄTKI”

Baza dydaktyczna „Dziesiątki” jest godna pozazdroszczenia – śmiało można rzec, że dorównuje najlepszym w kraju szkołom prywatnym (a może nawet je przewyższa?)…

 

W szkole znajdują się nowoczesne pracownie przedmiotowe:

 • 2 pracownie językowe, wyposażone w tablice interaktywne oraz samodzielne stanowiska do pracy z lektorem dla uczniów – z słuchawkami dającymi możliwość indywidualnej konwersacji.
 • pracownia biologiczna – oddana do użytku pod koniec 2019 r. dzięki unijnym środkom otrzymanym w ramach projektu „Moja wiedza, moja przyszłość”.
 • pracownia chemiczna – z dygestorium i stołami laboratoryjnymi, która podobnie jak pracownia biologiczna wykonana została w ramach projektu „Moja wiedza, moja przyszłość”
 • pracownia informatyczna oraz mobilna pracownia komputerowa – z 30 laptopami uczniowskimi.
 • Laboratorium Przyszłości - oddane do użytku we wrześniu 2022 r., w którym uczniowie zgłębiają tajniki robotyki i programowania.
 • pracownia techniczno - plastyczna - w której uczniowie rozwijają swoje artystyczne zdolności.

http://

Do dyspozycji uczniów oddano:

 • dwie świetlice – dla dzieci starszych i młodszych,
 • bibliotekę szkolną oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej,
 • czytelnię,
 • dwie sale gimnastyczne – pełnowymiarową oraz tzw. „małą” – do aerobiku czy gry w ping-ponga,
 • salę rehabilitacyjną, wyposażoną w profesjonalny sprzęt,
 • pokój wyciszeń - z huśtawką i wygłuszonymi ścianami,
 • boisko wielofunkcyjne z kortem tenisowym,
 • stołówkę oraz szkolny sklepik,
 • gabinet higienistki i pedagoga szkolnego.

 

W każdej sali lekcyjnej znajduje się tablica interaktywna lub rzutnik i projektor oraz tablice suchościeralne. Uczniowie w szatniach mają do dyspozycji szafki, zamykane na kluczyk, w których mogą przechowywać swoje rzeczy. Ponadto w budynku szkolnym zainstalowany jest system elektronicznego monitoringu, który zapewnia zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów przebywających w szkole.