SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

W naszej szkole 9 marca 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć podróżnika Pana Macieja Krasa, który z pasją opowiedział nam o swojej wyprawie do Indii. W przerwie Pan Maciej udzielił nam ciekawego wywiadu. Przeczytajcie sami. 

Czy podróże to Pana pasja, a może praca ?

Podróże to moja pasja i spełnienie marzeń, a przy okazji też praca. Tak się złożyło, że mogę powiązać te dwie rzeczy ze sobą. Jest to niezmiernie przyjemne.

Jakie miejsca na świecie miał Pan okazję odwiedzić ?

Odwiedziłem kraje Beneluksu, Niemcy, Danię, Grecję, Ukrainę, Słowację, Stany Zjednoczone Ameryki, Łotwę, Tajlandię, Szwajcarię, Indie, Oman i Turcję.

Gdzie najbardziej się Panu podobało?

Najbardziej mi się podobało w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Tajlandii.

W którym z odwiedzanych przez Pana krajów mógłby Pan zamieszkać?

Myślę, że w Stanach Zjednoczonych.

 

Czy podróżuje Pan sam?

Nie, zazwyczaj podróżujemy w minimum 3 do 5 osób. Jest bezpieczniej i lepiej. Dzielimy się obowiązkami, każdy ma inne zadanie do wykonania.

Czy korzysta Pan z pomocy biur podróży a może sam Pan organizuje wyprawy?

Nie korzystamy z usług biur podróży. Sami zaczęliśmy organizować wyprawy, wyprawy nasze, typowo „trzaskowe”. Przygotowujemy reportaże z wypraw, a od tego roku można się z nami zabrać w podróż. Planowane są w tym roku wyprawy do Tajlandii, Palestyny, Norwegii, Japonii, Szwajcarii i na Islandię.

Ile lat pan miał kiedy wyruszył Pan w swoja pierwszą podróż ?

Pierwsza moja podróż była bardzo ciekawa, bo była to podróż rowerem na Słowację. Gdy skończyłem 18 lat, z Jasła rowerem przyjechałem do Krosna, gdzie wyrobiłem sobie paszport i tym samym rowerem razem z kolegami wyruszyłem na Słowację. Przejechaliśmy rowerami 140 km jednego dnia. To był mój pierwszy kraj, który odwiedziłem.

W jaki sposób zachęciłby Pan naszych uczniów do podróżowania ?

Na pewno powiedziałbym, aby marzyli i nie zwracali uwagi na to, że dziś może ich na to nie stać. Po prostu, żeby byli odważni, nie bali się i uczyli się języków, bo to jest bardzo ważne . W dzisiejszych czasach na pewno bardzo przydatny jest język angielski, niemiecki, rosyjski.

Jakich rad udzieliłby Pan początkującym podróżnikom?

Na pewno trzeba wcześniej czytać o danym kraju, by dowiedzieć się jakie prawo w nim obowiązuje, warunki sanitarne, czy trzeba się szczepić? Gdy lecieliśmy do Indii, czy do Tajlandii, szczepiliśmy się na żółtaczkę. Trzeba też uważać na komary, które przenoszą malarię w krajach tropikalnych, a na tę chorobę nie ma szczepionki.

 Czy planuje Pan następną podróż, a jeśli tak to dokąd?

Najbliższą podróż planujemy na Islandię. Podróż odbędzie się w czerwcu. Mamy już wykupione bilety i zamierzamy tam spędzić dwa tygodnie, a później Namibia czyli Afryka, albo Panama – jeszcze zobaczymy.

Dziękujemy że poświęcił Pan nam swój czas. Było nam bardzo miło przeprowadzić z Panem wywiad.

 

Wywiad przeprowadzili: Ola Nycz i Mateusz Skrzęta

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM